KEK YAPMANIN PÜF NOKTALARI

İyi bir kek ? Nasıl yapılmalı ? Gerçekten güzel kabarması için püf noktalar neler ? hepsini bu yazımda paylaşmayı düşünüyorum.

bir ara keklere o kadar kafayı takmıştım ki uzun araştırmalar sonucu bu konuda gerçekten uzmanlaştığımı farkettim. ve sizlerle de paylaşmak istiyorum. aşağıdaki kurallara ve tabiki tarife uydugunuz takdirde kekiniz kusursuz olacaktır.

1- Kek yaparken her malzemenin oda sıcaklığında olmasına dikkat edin.

2- kekinize üzüm ceviz vs ekleyecekseniz una bulayıp katmanız dibe çökmelerini biraz daha engeller.

3- kabartma tozunu kattıktan hemen sonra 1 2 damla limon damlatmanız keke hem güzel bir koku verir hemde kabarmasına yardımcı olur.

4- eğer vaktiniz varsa yumurta aklarını ayırıp kar haline getirin ve keke en son ekleyin. bu şekilde daha çok kabaracaktır.

5- Un ekledıkten sonra fazla karıştırmamaya çalışın.

6-kek hamurunuzu kalıba dökmeden önce kalıba un serpin zira serpmezseniz tek parça kek elde etmeniz çok zor.

7- eğer elma havuç vs kullanacaksanız yayvan kapları tercih edin.

8- FIRINA KEKİ ATTIKTAN SONRA İLK 25 DK ASLA AMA ASLA KAPAĞI AÇMAYIN. Bu hatayı yapan ve kekin kabarıp bir anda söndüğünü idda eden o kadar çok arkadaşım vardı ki..

9- yumurta ve şekeri en az EN AZ 10 dk çırpın ( yüksek devirde) ve krema kıvamını görün.

10- zeytinyağlı yapmanızı önermem. kabaran kek havası sönen balon gibi iniyor.

11- kekinizi fırından çıkarmadan önce mutlaka kürdan bıçak batırın ve ıslak çıkmadığına emin olun.

12-kek fırından çıkar çıkmaz kesme hatasına düşmeyin 5 – 6 dk ılımasını bekleyin. aksi takdirde bazen kekinizin bütün havası ınebiliyor.

11- ve ne olursa olsun unutmayın;

“En iyi aşçı tarife uyandır..”


Notice: Undefined variable: count in /var/www/html/mutfaksirlari.com/wp-content/themes/twentyfifteen-child/content.php on line 78

10 thoughts on “KEK YAPMANIN PÜF NOKTALARI”

  1. Sizin püf noktalarınızın çoğunu uyguluyorum.Bazılarını da yeni öğrendim.Benimde keklerde olmazsa olmazım limon kabuğu rendesi.Yumurtanın rahatsız edici kokusunu engelliyor.Sözünüze katılıyorum.Ben bir şeyi denerken malzemeyi tam kullanırım ,tarife uyarım ve severek yaparım. Böyle yapınca sonuç hep olumlu oluyor.Sevgiler.

  2. ben fırından çıkarınca ıslak bir bezin üstüne koyuyorum kalıptan çok kolay çıkıyor.

  3. kabartma tozu-en sonunda- konulduktan sonra kesinlikle tahta kaşık ile aynı yöne karıştırılmalı..

  4. Merhaba ,ben aslında tarife uyuyorum,yazdıklarınızın çoğunu da uyguluyorum ama asıl problemi pişirme aşamasında yaşıyorum.Ekmek yapma makinesinde alttan ısı veriyor(azami 120 dereceye ulaşıyordu) ama çok zaman alıyordu.Mini fırında alt üst aynı anda yanıyor 150 nin üstüne getiremiyorum ısıyı ve kekin arka kısmı kabarmıyor daha az pişiyor,bir süre sonra çevirsem de sonuç değiştirmiyor.Yani pişirmeyi bilmiyorsan hazırladığın malzeme ziyan olup gidiyor ve tuhaftır pişirmekten kimse bahsetmez.

    1. bu fırınla ilgili büyük bir sorun :/ ama bana kalırsa mini fırınınızda 150 derece gayet kek pişirebilecek bir sıcaklık biraz daha ince bir kek yapmayı denemenizi öneririm normal kek kalıplarında değil de dikdörtgen borcamlarda borcamınızın genişliğine göre yarım ölçek veya tam ölçek kek yapmayı deneyin. örneğin kekin hamurunu borcama 1 2 parmak kalınlığında dökebilirsiniz. ve pişirirken mutlaka çevirin 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir